piątek, 28 października 2011

"Ryszard Nowakowski (SAS). Słupska fotografia muzyczna. Jubileusz 10-lecia"Nowa, jubileuszowa ekspozycja Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a) po raz 10 przedstawia prawie 20 oryginalnych fotografii barwnych – tym razem o tematyce muzycznej. Wyalienowani muzycy w fotografii Nowakowskiego (SAS-a) pochodzą z kadrowania różnych koncertów okiem fotoreportera.
Autor fotografii często bardziej jest zainteresowany instrumentem muzycznym, klasycznym, rokowym lub innym, albo światłem scenograficznym, lub emocjami muzyka, niż samym grającym w ujęciu "od stóp do głów". Czas powstania zdjęć, odwołuje się do lat 2010-2011 lecz postaci kobiet i mężczyzn ujęte bez oznaczników miejsca powstania, ukazane są na neutralnym tle w taki sposób, że dopiero po pewnym czasie przypominają o ważnym wydarzeniu muzycznym lokalnym i krajowym. Część z nich jest bardzo znana z tegorocznego, słupskiego "VIII JESIENNEGO PRZECIĄGU GITAROWEGO" np. z billboardu zaprezentowanego na skrzyżowaniu w Słupsku przy ul. Wiejskiej i ul. Nad Śluzami.
Od kilku lat Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku kolekcjonuje fotografie Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a). Wspomniano o tym w referatach i materiałach pokonferencyjnych, między innymi na „VIII Konferencji Kaszubsko-Pomorskiej” pt. „Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe” w Słupsku w 2004 roku oraz na sesji „Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej czy Nowoczesnej. Miejsca. Programy. Zadania” w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2005 roku. Ponadto sylwetkę i dorobek fotoreportera przybliżają dwie trójjęzyczne (polsko-angielsko-niemieckie) publikacje, wydane w Bydgoszczy przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Są to: 100-stronicowy album „Kraina w Kratę. The Checkered Land. Kariertes Land” (2005) oraz 128-stronicowe, fotograficzne wydawnictwo „Obiekty sakralne na ziemi słupskiej” (2007). Fotoreporter Ryszard Nowakowski (SAS) od kilkunastu lat zawodowo współpracuje z różnymi mediami – aktualnie z „Kurierem Słupskim” i Agencją Prasową FORUM.
Wystawa czynna codziennie 10.30-20.00 od 27 października do 2 listopada

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz